Dobré svetlo je základom nielen pri fotografovaní a videoprodukcii, ale svoju kľúčovú rolu zohráva aj pri videohovoroch, webinároch a podobne. Nie každý má možnosť zariadiť si pracovňu v najsvetlejšej miestnosti domu a ani nehovorím o tom, že svetelené podmienky v miestnosti sa menia v závislosti od časti dňa a roka, preto je skvelé využiť výdobytky techniky, ktoré nám svet ponúka.

Ja nedám dopustiť na kvalitné kruhové osvetlenie – ring light – bez ktorého si už neviem predstaviť viesť videolekcie.

Ring light alebo 4 kritériá, ktoré brať do úvahy pri výbere foto svetla

  • nastaviteľná výška a stabilita statívu
  • možnosť nastaviť si intenzitu a farebnosť svetla (teplé, studené, neutrálne, prípadne aj farebné)
  • možnosť pripojiť si smartfón (bude sa hodiť pri fotení a tvorbe obsahu na soc. siete.) 
  • estetickosť – myslite na to, že lampu budete mať stále na očiach

Ja na videohovory využívam lampu Digipower Invisilight, ktorá mi vyhovuje vo všetkých smeroch a je taktiež vhodná na cestovanie, pretože sa dá bezpečne zložiť do veľmi kompaktného stavu.

Ďalšie faktory, ktoré ovplyvnia estetický dojem z vašich lekcií

Aby ste na kamere vyzerali prirodzene a tým pádol boli vaše lekcie pre študentov aj vizuálne príjemným zážitkom, pohrajte sa s tým, v akom uhle máte kameru. Ideálom je mať oko kamery v takej výške a v takom uhle, aby vám lichotila a aby ste vyzerali prirodzene, páčili sa sami sebe a nemali potrebu neustále sa kontrolovať, či vás je dobre vidno. Najlepšie a najprirodzenejšie budete vyzerať, ak si kameru umiestnite do výšky vašich očí. Ak máte menší laptop, tak si ho môžete skúsiť podložiť napríklad knihami a hneď uvidíte ten rozdiel. 

Čo sa vašej týka vzdialenosti od kamery, je dobré, aby vaša hlava nezaberala úplne celú obrazovku. Rovnako by ste nemali mať odrezanú časť hlavy. Pre čo najprirodzenejší efekt je dobré, ak by vám bolo vidno aj trochu priestoru nad hlavou, aj plecia a časť torza. Mali by ste sa snažiť docieliť, aby ste boli na kamere z takého uhla, ktorý bude čo najbližší tomu, ako by vás študent videl, ak by ste sedeli pri stole oproti sebe. Odporúčam tiež dať si pozor na to, čo máte oblečené – ak napríklad nosíte v lete rozpustené vlasy a tielka, nie je to ideálne, pretože to môže vytvoriť dojem, že na sebe nemáte oblečenie, alebo že ste v plavkách.

Emóciu a estetický dojem, ktorý si vaši študenti odnesú z videohovoru, ovplyvní aj nábytok a ďalšie prvky v miestnosti, v ktorej učíte. Ak je to možné, umiestnite si pracovný stôl tak, aby za vami bolo pokiaľ možno čo najkrajšie pozadie. Jednoduchá stena, knižnica, prípadne nejaká pekná nástenka alebo postery sú dobrou voľbou, ktorou nič nepokazíte.  Odporúčam vyhnúť sa tomu, aby je za vami bola nejaká tmavá skriňa, prípadne sušiak na prádlo či posteľ – to nepôsobí veľmi profesionálne.

Čo dodať na záver? Každý online lektor má iné podmienky a neexistuje jedno univerzálne pravidlo, ako by malo vyzerať pracovné prostredie, ktoré študent vidí počas online lekcie, ale vždy je dobré zamyslieť sa nad tým a nakonfigurovať si ho tak, aby bolo čo najlepšiu kombináciu pre vás.