Milá lektorka! Viem, že svoju prácu miluješ a väčšina študentov je super, no stále sú situácie, ktoré Ťa štvú. Nekonečné presúvanie termínov, rušenie dohodnutých lekcií, či legendárna veta: „Prepáč, zabudol som uhradiť faktúru.“ Ale prísť na lekciu si nezabudol, hm?
Je mnoho vecí, ktoré lektorom spôsobujú des a stres. Väčšinou to začína slovami „Môj študent…“ a nasleduje opis toho, ako študent urobil niečo, čo lektorovi komplikuje život.

Riešenie, ktoré Ti v tomto článku ponúkam, Ťa možno prekvapí. Ver mi však, že Ti ho predkladám s dobrými úmyslami a aj keď sa Ti možno nebude páčiť, neskôr mi poďakuješ. 🙃 Riešením je prestať obviňovať študentov. To Ty si nastavila spôsob práce, v ktorom neexistujú pravidlá. Prípadne existujú, ale netrváš dostatočne si na ich dodržiavaní… Rozumiem, že so študentami chceš mať rešpektujúce spolupráce a so serióznimi študentami to naozaj funguje. Lenže skutočnosť, že Ty si prispôsobivé a empatické dievča/žena (prípadne chlapec/muž, ak je tu nejaký čitateľ), ešte neznamená, že k Tebe tak budú pristupovať všetci.

Áno, existujú skvelí a poctiví klienti, ale to, že Ty máš dobré úmysly a chceš ľuďom vždy vyjsť v ústrety, neznamená, že Ti každý študent poctivý prístup oplatí v rovnakej miere. Považujem za dôležité ešte povedať (či napísať), že často to študenti vôbec nemyslia zle, jednoducho im nenapadne, že ak Ti zrušia lekciu, naruší Ti to plány, už si ju nemáš ako obsadiť, atď. Ale myslím si, že im to netreba zazlievať. Podobne ako Ty a ja možno nevidíme do zákulisia profesie herca, influencera, laborantky či úradníčky, tak ani naši študenti nevedia, čo všetko obnáša naša práca a nerozumejú, prečo pravidlá výuky fungujú tak, ako fungujú.

V lektorských diskusiách na FB sa tieto témy často riešia detailne, občas vidím jednostranné „kydanie“ na správanie študentov, ale prosím, nikdy neskĺzni do toho, že budeš v sebe živiť zášť voči študentom, sťažovať sa a vytvárať si voči študentom predsudky, kvôli ktorým pôjdeš do spoluprác so strachom a nedôverou. Oveľa viac sa oplatí mať pevne nastavené pravidlá. Seriózni študenti totiž nebudú mať problém dodržiavať ich. A tí neseriózni, ktorí by mali tendenciu špekulovať, sú presne Tí, s ktorými môžeš mať vďaka pravidlám príjemnú spoluprácu, z ktorej vyjdeš spokojná Ty aj oni. Práve obchodné odmienky a pravidlá výuky Ti pomôžu v tom, že budeš môcť malichernosti a prekérnosti vypustiť a sústrediť sa viac na to, čo je dôležité a čo Ti NAOZAJ pomôže budovať si značku a rásť – kvalitné lekcie, tvorba kvalitných produktov, vzdelávanie sa v marketingu, atď.

Poviem Ti úprimne, kedysi som bola na začiatku môjho lektorstva presne tá prispôsobivá lektorka. 
Kika, ktorá si s úsmevom našla čas aj cez víkend, len aby študentke „neprepadla“ hodina. Už tretia v ten mesiac.
Kika, ktorá sa bála zvýšiť cenu zo strachu z toho, že študentka urazí. 
Kika, ktorá sa previnilo, ak študent nenapredoval, hoci sám nevyvinul vela snahy.

Vieš, čo mi pomohlo? Priznať si, čo ma v podnikaní robí nešťastnou a začať to meniť. Step by step. Nastaviť si ceny podľa seba, nastaviť si pravidlá podľa seba a tak celkovo začať podnikať PODĽA SEBA vo svete „lektorov“-brigádnikov, ktorí za 10 eur urobia aj nemožné, mi prinieslo tých najlepších študentov. ❤️ Dnes sa (aj) vďaka nastaveniu osobných hraníc môžem naplno sústrediť na mojich skvelých estudiantes, mám dosť energie a „drajvu“ na prípravu lekcií aj customer care. Aj Ty môžeš v lektrostve podnikať podľa seba, kvalitne, úspešne a udržateľne.

Máš ešte stále strach, že Ťa študenti odmietnu alebo nebudú oslovovať, ak si nastavíš pravidlá? 
Nemaj. 💙 Seriózni študenti s tým budú OK. A s takými predsa chceš pracovať, mám pravdu?

Maj krásny deň, milá lektorka a ak máš chuť, vypočuj si niektorú z epizód podcastu Lepší lektor.