Spomeň si na tú najlepšiu pizzu, akú ste kedy jedla. A teraz si predstav Tvoje podnikanie. Tvoje lektorstvo má totiž s pizzou oveľa viac spoločného ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Rozoberme si to na drobné.

1️⃣ Neexistuje chutná pizza bez kvalitného základu – vláčneho a trochu chrumkavého cesta. Ani kvalitné podnikanie nemôže existovať bez systému, stratégie lektorskej značky, funkčne nastavenej dennej rutiny a adekvátneho finančného ohodnotenia.

2️⃣ Delikátnosť a charakter pizze zaručujú voňavé paradajky, kvalitný olivový olej, cesnak, poctivo vyrobené syry… Hmmm, aj Ty sa vidíš na nejakom malebnom sicílskom námestíčku? Bola to len metafora, ale: Výukové materiály, skúsenosti a vášeň, ktorú dávaš do výuky, to sú ingrediencie, od ktorých závisí, aký zážitok si Tvoj študent z hodín odnesie. A je tu ešte jedna vec, ktorá je podľa mňa rovnako dôležitá ako kvalitné materiály. Tvoj prístup. Prichádzaš na lekcie s nadšením a cítia Tvoji študenti, že sa na nich tešíš? Tvoríš kurzy tak, aby študentov bavili a aby boli hviezdami každej lekcie? Môžeš si pred každou lekciou urobiť jednoduchú skúšku správnosti: Ak by si bola v pozícii študenta, bavil by Ťa program danej lekcie?

3️⃣ Kvalitná pizzeria sa nezaobíte bez prívetivej obsluhy, profesionálnej, humorej, empatickej, ktorá horí s nadšením pre svoju prácu. Nikoho by asi nebavilo ísť do reštaurácie, z ktorej cítiť zúfalstvo a nechuť k práci, prípadne prístup, z ktorého vidno, že to ten človek robí len pre peniaze. Nacíť sa na študentov, neboj sa zakecať sa s nimi a vzbudiť v nich záujem a vášeň pre jazyk a kultúru. A vždy im daj viac, ako čakajú. Nemyslím tým ale dávať im extra lekcie zadarmo, ale aj maličkosti ako povzbudivá hlasovka, keď ju nečakajú, prípadne pohľadnica, ktorú im pošleš z dovolenky, pre nich môže znamenať veľa. Nezabúdaj, že Ty tým jazykom hovoríš super a je to pre Teba normálka, ale pre študentov to môže byť veľký výstup z komfortnej zóny a Tvoja pochvala alebo malá pozornosť im môže úžasne vylepšiť deň.

4️⃣ Podobne, ako v jedle závisí výsledok od kvalitných ingrediencií a poctivej prípravy, tak aj v lektorskom podnikaní je dôležité myslieť na kvalitu a prístup v každej z oblastí, ktoré ho tvoria. Asi všetci vnímame rozdiel medzi pizzou z poctivých surovín, servírovanou v krásnom prostredí a studeným trojuholníkom pizze v staničnom bufete. Pri tom druhom si zrejme nepovieš “hmmm, toto chcem mať v živote dlhodobo!” Preto mysli nielen na to, ČO študentom dávaš, ale aj AKO. Elegantné servírovanie, čisté obrusy a vyleštené príbory, to je Tvoj marketing. Poctivá customer care od prvého kontaktu, cez spoluprácu a výuku, až po jej korektné ukončenie, to je to, čo Ťa odlíši od akejkoľvek konkurencie.

Lektorstvo je ako pizza, tak buď tou najlepšou. Chceš dnes posunúť svoje lektorstvo na trošku vyššiu, učesanejšiu úroveň? Vypočuj si niektorú z epizód podcastu Lepší lektor. Maj krásny deň, šikovná lektorka!