Ako tvoriť radostne a úspešne?

Milé lektorky a milí lektori,

ak sa púšťate do nových projektov, je normálne, že niektoré činnosti vám zaberú viac času, ako ste plánovali. Dnes už presne viete, koľko času vám zaberie príprava na lekciu, koľko času potrebujete na administratívu, maily… Viete to, pretože ste to už robili mnohokrát a našli ste si systém, ktorý funguje.

Ale také profi fotenie, prerábka webstránky, tvorba videokurzu alebo natočenie (a zostrihanie) videa vám zrejme zaberie asi tak 3-5 krát viac času, ako ste plánovali.

Pocit, že to stále nie je DOSŤ dobré, že treba všetko 10 krát vylepšovať. Demotivácia. Paralýza. Neistota.

Vyššie spomínané pocity veľmi dobre poznám, pretože som nimi prešla viackrát, najintenzívnejšie na jar 2021, počas tvorby pilotnej verzie programu Úspešný lektor. Tieto hraničné situácie pre mňa však zároveň boli skvelým učiteľom, pretože ma vyburcovali k lepším výkonom a zároveň mi pomohli pozrieť sa na veci z vyššej perspektívy. Priniesli mi uvedomenie, že veľké projekty nás nemusia paralyzovať, pokiaľ ich tvoríme v súlade s vlastnou integritou a vždy do nich dáme to najlepšie, čoho sme V DANEJ CHVÍLI schopné.

Ako si udržať motiváciu v prípade, že máte práce nad hlavu a cieľová rovinka vášho projektu je zatiaľ v nedohľadne?

Moja rada znie: Užívajte si proces. Buďte trpezliví, nastavujte si realistické deadliny a najmä vytrvajte vo svojej snahe. Výsledky väčších projektov totiž neuvidíte hneď, ale dobré veci stoja za tú snahu. Uistite sa, že vaša rutina je nastavená udržateľne a že sa tešíte z každého malého kroku.

Majte veľké ciele, ale rozdeľte si ich na menšie časti, na merateľné mini-ciele a mikro-ciele. Predstavte si svoje dlhodobé ciele ako gigantický melón alebo obriu hokaido tekvicu. Niečo také obrovské sa nedá zjesť naraz. Ale ak si to rozkrájate na drobné, už to vyzerá trošku reálnejšie, však?

Aj vo vás drieme perfekcionizmus?

Na mentoringových konzultáciách s lektormi často vidím neistotu, ktorá ich popadne v momente, keď si uvedomia rozsah práce, ktorá ich čaká. Pretože vo chvíli, keď objavíte svoj úžasný potenciál, sa vám neuveriteľným spôsobom rozšíria obzory a zrazu zistíte, že môžete dosiahnuť obrovské veci. Že môžete podnikať úspešne a podľa seba. Že môžete pracovať s ideálnymi klientami a byť super finančne ohodnotení. Že môžete žiť život, po akom v hĺbke srdca túžite. No k tým cieľom dlhá a náročná cesta, plná výstupov z komfortnej zóny, prekonávania zaužívaných vzorcov a, áno, aj riskovania.

V takýchto chvíľach je ľahké spadnúť do pasce perfekcionizmu. Nejedna z lektoriek, s ktorými som spolupracujem, chce mať všetko perfektné… a trvá dlho, kým je s niečím spokojná. Na ceste k vašim cieľom si niekedy treba povedať si „už stačí, už je to dosť dobré”, publikovať danú vec a posunúť sa ďalej. Toto platí bez ohľadu na to, či hovoríme o tvorbe obsahu na sociálne siete, strategických biznis rozhodnutiach alebo bežných prípravách na lekcie.

Pretože viete čo? Nikdy nič nebude perfektné.

Dokonalosť neexistuje, ale môžeme sa k nej trochu priblížiť. Môžeme byť lepší ako naše staré ja.

Pokiaľ vo vás drieme perfekcionizmus, prosím, buďte k sebe láskavejší. Sama viem, že hľadanie balansu je celoživotná púť, na ktorej sa môžeme pohybovať škále rôznych pocitov medzi impostor syndrómom a „jsem král světaaaa!“. To najdôležitejšie je však integrita pretože len vďaka nej môžeme týmto procesom prechádzať harmonicky a užívať si ho.

Majte krásny deň, priatelia,

Kika