Milá lektorka (prípadne milý lektor :-),

ak sa púšťaš do tvorby digitálneho produktu pre študentov, prípadne nad tým uvažuješ, je pravdepodobné, že sa v Tebe mieša nadšenie a neistota. Tieto pocity sú normálne. Napriek tomu, že sociálne siete neraz budia dojem, že ostatní tvorcovia to majú zmáknuté, ale pravdou je, že každý zažíva aj slabé momenty, každému niečo nevyjde, len o tých neúspechoch málokto hovorí.

Túžiš vytvárať a predávať svoje vlastné jazykové digitálne produkty a kurzy? Je niekoľko možností, ako na to. Môžeš sa inšpirovať kolegami, nechať sa viesť mentorom, hltať marketingové kurzy a využívať tie najlepšie stratégie, ale vlastná skúsenosť je neprenosná.

Účasť v kurze, spolupráca s mentorom a nastavenie predajného funnelu sú faktory, ktoré zvýšia šancu, že Tvoj digiprodukt sa bude študentom páčiť a bude sa predávať, ale negarantujú ju. Ak totiž o niečom počúvaš, môžeš si predstaviť, aké to asi je. Je to ako pozerať film verzus zažívať tú situáciu na vlastnej koži. Je to v niečom podobné, ale vlastne úplne iné. V tomto článku s Tebou chcem zdieľať niekoľko dôležitých postrehov a uvedomení o tvorbe digi produktu.

1. Plánuj a deleguj

Ako prvé je dobré pripraviť sa na to, že niektoré činnosti Ti zaberú viac času, ako si plánovala. Najviac lektorov podceňuje prieskum trhu. Ak si nezistíš, po čom je dopyt, môže sa stať, že celá Tvoja snaha vyjde navnivoč. A pritom taková blbost. Kvalitné jazykové vzdelávacie kurzy vznikajú často mesiace, pokojne aj rok. Prechádzajú aj fázou testovania a dolaďovania, tak, aby Tvoj finálny výtvor mohol fungovať dlhodobo a aspoň čiastočne automatizovane. Je dosť možné, že pri tvorbe narazíš na technické ťažkosti, alebo si nebudeš istá, ako vlastne svoj kurz dostať medzi ľudí a vytvoriť si ten bájny škálovateľný príjem.

Práve technikálie a nevydarené predaje sú najčastejšie situácie, ktoré lektorov môžu demotivovať. Mojou radou je, aby si nebála požiadať niekoho o pomoc, ak sa dostaneš do bodu, že Tvoje technické skills na niečo nestačia, alebo Ti zaberajú primnoho času. Možno máš vo svojom okolí človeka, ktorý Ti vie pomôcť a ak nie, stále je možnosť zaplatiť si profesionála, ktorý za Teba urobí napríklad strihačské či programátorskejšie činnosti.

Nejde o to, že by si sa niečo nemohla naučiť, ale napríklad ja to vnímam tak, že pokiaľ ide o niečo „jednorazové“ (napríklad nahodiť si na web platobnú bránu), viac sa mi opatí túto úlohu na niekoho delegovať, ako míňať môj drahodenný čas, ktorý môžem venovať niečomu, čo mi prinesie reálny prínos a nikto iný to nemôže urobiť. Ak chceš predaj svojho kurzu zautomatizovať a nechceš svoje produkty ponúkať na externých platformách, riešeniu napríklad Členskej sekcie na Tvojom webe či nainštalovaniu platobnej brány sa časom zrejme nevyhneš.

2. Rob veci po svojom

Sú veci, ktoré Ti už teraz idú bravúrne. Alebo aspoň dosť dobre. 🙂 Dnes už presne vieš, koľko času Ti zaberie príprava skvelej lekcie, vieš efektívne recyklovať nápady a materiály, máš lepší systém v administratíve ako pred rokom… Vieš to, pretože v týchto oblastiach už máš skúsenosti a našla si si systém, ktorý funguje.

Tvoj systém môže byť iný ako systém iného lektora či lektorky, pretože čo človek, to iný biznis model, iné potreby, iné ciele. Podobne je to aj v tvorbe lektorských produktov a v predaji. Možno nechceš robiť adventý kalendár, ktorý Ti prinesie mierne vyšší príjem len počas posledného mesiaca v roku. Možno v jazyku, ktorý učíš, chýba niečo praktické, čo by študenti mohli využívať celoročne, nielen sezónne. A možno by si to mohla pokryť svojím vlastným produktom.

Ak chceš v lektorstve podnikať smart, má zmysel prestať venovať energiu sezónnym miniproduktom a pustiť sa do niečoho udržateľnejšieho a praktickejšieho. Možno v jazyku, ktorý učíš, chýba kvalitný kurz v ktorom sú prehľadne spracované slovesá, minulé časy časov alebo zábavný a systematický kurz na to, ako sa dohovoriť na dovolenke. Just saying.

Nech sa už rozhodneš spracovať akýkoľvek zo svojích nápadov, rob to tak trochu po svojom a nespoliehaj sa len na X zaručených návodov, ako podnikať úspešne a zarobiť milióny. Rozvíjaj radšej svoje kritické myslenie, samostatné uvažovanie, buď trochu tvrdohlavá a rob veci inak ako väčšina. Môže Ti to priniesť lepšie výsledky, ako keby si podnikala a vytvárala podľa nejakej šablóny, ktorú si sa naučila na skupinovom kurze.

3. Stop perfeckcionizmu

Niekedy môže prísť pocit, že to, čo vytváraš, stále nie je DOSŤ dobré, že treba všetko 10 krát vylepšovať. K tomu Ti poviem jednu vec, za ktorú ma budeš v prvom momente neznášať, ale neskôr mi poďakuješ. Tvoj prvý lektorský digiprodukt bude mať kopu chýb. A je to úplne normálne. Ako som písala vyššie, skúsenosť je neprenosná. Tvoj prvý produkt bude horší ako druhý. A je to OK, lebo prvá tvorba a prvá snaha o predaje Ti prinesú cenné poznatky, ktoré neskôr zužitkuješ.

Často sa hovorieva, že podnikanie je maratón, nie šprint a ani mi nenapadne veta, ktorá by to lepšie vystihovala. Užívaj si preto aj samotný proces tvorby svojho vlastného skvelého kurzu. Buď trpezlivá, nastavuj si realistické deadliny a najmä vytrvaj vo svojej snahe. Výsledky väčších projektov nikdy neuvidíš hneď, ale dobré veci stoja za tú snahu. Mne sa to osvedčilo už veľakrát v osobnom i pracovnom živote, v Lekciách aj v Akadémii lektorov.

A čo ďalej?

Ak sa Ti už rysuje nejaký nápad, bolo by dobré mať prehľad o tom, čo sa deje na trhu (čo študenti potrebujú) a nenosiť drevo do lesa tvorbou niečoho, čo už existuje. Lebo len vtedy, ak Tvoj kurz odpovedá na potreby a ciele študentov, sa môžeš propagovať efektívne a vytvárať produkty, ktoré si ľudia budú kupovať. Čím začať? Urob si detailný, analytický prieskum trhu a spoznaj insighty svojej cieľovky. Ak chceš vedieť ako na to, v kurze Stratégia lektorskej značky s Tebou zdieľam môj návod, ktorý Ti pripraví pôdu pre systematické lektorské podnikanie a úspešné predaje.

Maj krásny deň,

Kika