Tajuplní lektori

Občas sa mi stane, že na instagrame narazím na lektorský profil so zaujímavým, užitočným obsahom. Niečo ma upúta, chcem tomu človeku napísať správu či komentár, ale nastane bizarný problém. Ako osloviť človeka, ktorý sa skrýva za profilom, ak nemá uvedené meno? Je to vlastne muž alebo žena? Chce vôbec, aby s ním niekto interagoval? Ak áno, prečo to sledovateľom neuľahčí? Ak nie, má ten profil založený iba z plezíru?

Čo ma prekvapuje ešte viac, sú webstránky, kde mal lektor uvedené o sebe mnoho detailov (niekedy aj nepodstatných, napríklad to, na akú strednú školu chodil) ale chýbalo tam to najdôležitejšie: jeho meno a info, ako študentovi vie pomôcť. Tento článok nemá znieť dobiedzavo, ale myslím, že každý poskytovateľ služby by mal so svojimi sledovateľmi komunikovať jednoduchým spôsobom, bez šifier a hádaniek.

Moja rada: Skúste sa vžiť do pozície človeka, ktorý si hľadá lekcie

Ak by ste bola v pozícii študenta, oslovili by si na lekcie/mentoring radšej mýtickú bytosť, ktorá sa skrýva za anonymným profilom, alebo lektora, ktorý jasne komunikuje:

  • kto je (meno, fotka)
  • čo ponúka a pre koho (príklad: konverzačné lekcie pre ženy/mentoring pre mladých dospelých)
  • ako ho môžete kontaktovať (mailový kontakt, formulár,…)?

Uistite sa, že vo Tvojom insta bio nechýbajú tieto informácie:

  • Kto ste. Meno, foto a výstižný popis toho, čo robíte.
  • Ako a komu pomáhate. S čím môžete byť druhým ľuďom prínosní? Na akých študentov sa zameriavate? Aké je vaše motto?
  • CTA alebo výzva k akcii. Ako vás môže záujemca o lekcie/mentoring kontaktovať? Môže si u vás stiahnuť freebie? Ako a kde si s vami môže dohodnúť úvodnú lekciu alebo zakúpiť online kurz?

Ukážka môjho bio na instagrame:

Schválne, máte v profile uvedené všetky tieto veci? Kvôli GDPR tu nebudem ukazovať screenshoty cudzích profilov, ale pre inšpiráciu si určitete pozrite profily skvelých lektorov, ktorých na instagrame @akademialektorov sledujem.

PS: Dobre vyplnený lektorský profil na instagrame je len začiatok. Ak si chcete vybudovať kvalitnú osobnú lektorskú značku, poďte to rozvinúť ešte ďalej. Vypočujte si TÚTO epizódu podcastu lepší lektor, v ktorej s vami zdieľam niekoľko praktických tipov, ako vďaka konkrétnemu vyjadrovaniu študentom uľahčíte a spríjemníte spoluprácu s vami.