Tajuplní lektori

Niekedy narazím na lektorský profil so zaujímavým, užitočným obsahom. Niečo ma upúta, chcem tomu človeku napísať správu či komentár, ale nastane bizarný problém. Ako osloviť človeka, ktorý sa skrýva za profilom, ak nemá uvedené meno? Je to vlastne muž alebo žena? Chce vôbec, aby s ním niekto interagoval? Ak áno, prečo to sledovateľom neuľahčí? Ak nie, má ten profil založený iba z plezíru?

Čo je horšie, videla som aj webstránky, kde mal lektor uvedené o sebe mnoho detailov (niekedy aj nepodstatných, napríklad to, na akú základnú školu chodil) ale chýbalo tam to najdôležitejšie: jeho meno a info, ako študentovi vie pomôcť. Tento článok nemá znieť dobiedzavo, ale myslím, že každý poskytovateľ služby by mal so svojimi sledovateľmi komunikovať jednoduchým spôsobom, bez šifier a hádaniek.

Moja rada: Skús sa vžiť do pozície študenta

Ak by si bola v pozícii študenta, oslovila by si na lekcie/mentoring radšej mýtickú bytosť, ktorá sa skrýva za anonymným profilom, alebo lektora, ktorý jasne komunikuje:

  • kto je (meno, fotka)
  • čo ponúka a pre koho (príklad: konverzačné lekcie pre ženy/mentoring pre mladých dospelých)
  • ako ho môžeš kontaktovať (mailový kontakt, formulár,…)?

Uisti sa, že v Tvojom insta bio nechýbajú tieto informácie:

  • Kto si. Meno, foto a výstižný popis toho, čo robíš.
  • Ako a komu pomáhaš. S čím môžeš byť druhým ľuďom prínosná? Na akých študentov sa zameriavaš?
  • CTA alebo výzva k akcii. Ako Ťa môže záujemca o lekcie/mentoring kontaktovať? Ako a kde si môže si stiahnuť freebie? Ako a kde si môže dohodnúť úvodnú lekciu alebo zakúpiť online kurz?

Ukážka môjho bio na instagrame:

Schválne, máš v profile uvedené všetky tieto veci? Kvôli GDPR tu nebudem ukazovať screenshoty cudzích profilov, ale pre inšpiráciu si určite pozri profily skvelých lektorov, ktorých na instagrame @akademialektorov sledujem.

PS: Dobre vyplnený lektorský profil na instagrame je len začiatok. Ak si chceš vybudovať kvalitnú osobnú lektorskú značku, poď to rozvinúť ešte ďalej. Vypočuj si TÚTO epizódu podcastu lepší lektor, v ktorej s Tebou zdieľam niekoľko praktických tipov, ako vďaka konkrétnemu vyjadrovaniu študentom uľahčíš a spríjemníš spoluprácu s Tebou.