Sebavedomie
Sebavedomie býva často definované ako vedomie seba samého, uvedomenie si svojho myslenia a konania ako niečoho odlišného od okolitého sveta. Sebavedomie znamená, že poznáte svoje silné i slabé stránky. Ste si vedomí, že obe sú vašou prirodzenou súčasťou. Vďaka svojim silným stránkam nadobúdate sebadôveru a máte silu pracovať na tých slabších.
Myslím si, že schopnosť definovať svoje silné stránky je znakom zdravého sebavedomia a nemá nič spoločné s namyslenosťou. V stories na instagrame som sa preto nedávno lektorov spýtala, v akej oblasti sa cítia sebavedome. Prišli mi krásne odpovede, ktoré si sem dovolím zdieľať. Je úžasné, keď lektor vie definovať svoje silné stránky.
- Vedieť vysvetliť gramatiku. „Po rokoch viem všetky tabuľky a nástrahy naspamäť.“
- Dávanie pocitu bezpečia a priestoru k vyjadrovaniu sa nahlas a bez obáv v cuzdom jazyku.
- Vytváranie skutočne individuálnych lekcií.
- Empatia, komunikácia.
- Content, interaktivita, osobný vzťah, mnemotechnika.
- Vytváranie bezpečného prostredia pre chyby a feedback.
- Formálne a neformálne vzdelanie a z toho vyplývajúce know-how.
- Aktívny záujem o študentov.
Strach
Avšak stretávam sa s tým, že mnohí lektori, aj keď poznajú svoju hodnotu, občas majú obavy. Často sa opakuje neistota a strach v týchto oblastiach:
- povedať nie
- meniť podmienky spoluprác so študentami, ktoré im prestali vyhovovať
- pýtať si za svoju prácu vyššiu sumu
- zvyšovať ceny dlhodobým študentom
- nastaviť si hranice
Vo všeobecnosti ide o strach odmietať a byť odmietnutý.
Ako získať sebavedomie?

Niekedy si ľudia myslia, že ak najpv musia nabrať sebavedomie a potom začnú robiť veci, z ktorých majú strach (zvyšovať ceny, určovať si podmienky, dopriať si niečo, čo odkladajú,…) Avšak v skutočnosti to funguje naopak. Najprv je dôležité začať robiť veci, z ktorých máme strach (alebo sme leniví, alebo ich odkladáme,…) a až potom príde to sebavedomie.
Ak chcete získať to, čo ste doteraz nemali, skúste si poedať: Mám obavy, ale aj tak idem do akcie.
Skúste spracovať svoj strach a začnite robiť veci, ktoré sú mimo vašu komfortnú zónu. Nemusíte urobiť všetko naraz, ale postupne, krok za krokom. A začnite už tento týždeň.

Čo tak napríklad:
- podebatovať s vašim „problémovým“ študentom o zmenách podmienok spolupráce
- zvýšiť cenu dlhodobému študentovi, ak cítite, že je v súlade s kvalitou
- natočiť si propagačné videjko
- pustiť sa naplno do projektu, ktorý vás už dlhšie láka
- alebo urobiť akúkoľvek ďalšiu vec, ktorá pre vás bude z dlhodobého hľadiska veľmi prínosná.
Viete, prečo je sebaláska dôležitá v živote lektora?
Na to, aby lektor mohol svojim študentom dlhodobo poskytovať vysokú hodnotu a kvalitné služby, musí byť v prvom rade sám spokojný a naplnený. Viete si predstaviť, že by stráfajúci, vyčerpaný, finančne nespokojný lektor poskytoval študentom hodnoté lekcie, inšpiráciu a nové podnety? Chceli by mať študenti lekcie s takýmto lektorom? Dokázal by dlhodobo poskytovať skvelú kvalitu lekcií?
Sebaláska znamená aj toto:
- Nepodceňujete sa. Účtovať si za svoju prácu vyššie sumy nevnímate ako chamtivosť, pretože vaše ceny sú v dokonalom súlade s kvalitou a energiou, ktorú študentom dávate.
- Vnímate dôležitosť športu a doprajete si každý deň zdravý pohyb, ktorým vykompenzujete sedenie za počítačom. Staráte sa o svoj zrak a hlas, pretože sú to vaše pracovné nástroje.
- Viete si dopriať pôžitky a oddych. Vypnúť. Vo svojom kalendári máte vyhradený čas pre seba a na ničnerobenie. Viete povedať „nie“.
- Pracujete na svojom sebarozvoji. Cítite sa spokojne, keď sa naučíte niečo nové, čím obohatíte seba a následne aj svojich študentov. Neuspokojíte sa len tak s hocičím. Máte veľké ciele a idete za nimi.