Nepreberajte zodpovednosť za svojich študentov

Stalo sa vám už, že váš študent nedosiahol také výsledky, ako by ste si priali? Alebo že vás mrzelo, že jeho progres je pomalý a brali ste to ako svoje osobné zlyhanie?

Možno ste podvedome prebrali zodpovednosť za výsledky svojho študenta.

Často vidím, že aj skvelí lektori, v snahe získať klientov, sľubujú dosiahnutie nereálnych výsledkov. A veľa z nich má pocit, že nesie na pleciach kompletnú zodpovednosť za študentove výsledky. V skratke – že ak si za lekcie 1:1 účtujú vyššie sumy, tak tým nesú plnú zodpovednosť za progres svojho študenta. To je však mýtus.

Prirodzene, čím vyšší je váš cenník, tým by mali byť vaše služby kvalitnejšie, dávajte si však pozor na formulácie, ktoré naznačujú, že naučíte každého, všetko a ľahko. Môže sa totiž stať, že študent začne kurz s vami vnímať ako pasívny čas, že stačí, že zaplatí a vy na počkanie spravíte zázrak.

Naučiť sa jazyk nie je pasívna činnosť. Rozumieť a hovoriť cudzím jazykom vyžaduje obrovské množstvo úsilia, motivácie a energie. Vždy majte na pamäti, že poskytujete službu, ALE ja na študentovi, ako zužitkuje čas s vami. Ak túžite pracovať s motivovanými študentami a rozvíjať svoje lektorské podnikanie, napíšte mi, viem, ako na to.