Prvá lekcia zadarmo?

Najčastejšie dôvody pre poskytovanie lekcie zadarmo

Všimla som si, že niektorí lektori poskytujú prvú hodinu zadarmo. Predpokladám, že poskytnutie úvodnej hodiny zadarmo je spôsob, ako získať prvých klientov, nadobudnúť skúsenosti, referencie a postupne rozbehnúť biznis. Pokiaľ lektor nemá vybudované meno, klienta môže odradiť nutnosť platiť za prvú lekciu, pretože nemá chuť kupovať mačku vo vreci. Niektorí lektori si tiež chcú študenta počas úvodnej, polhodinky-hodinky „oťuknúť“, či sa im s ním bude dobre pracovať. Myslím si však, že napriek všetkému vyššie uvedenému poskytovať úvodnú hodinu zdarma nie je dobrý nápad.

Dôvody, prečo poskytovať prvú lekciu zadarmo nie je ideálny spôsob marketingu

Po prvé, ak si lektor za svojou svojou prácou stojí, a vie, že ju robí kvalitne, prečo by pracoval zadarmo? Ak ste dobrý učiteľ, vaši klienti už na prvej lekcii získajú hodnotu a niečo na naučia, bez ohľadu na to, či sú začiatočníci, alebo pokročilí.

Ak lektor ponúka prvú hodinu zdarma, prípadne ju dokonca nazve “skúšobná lekcia”, klientovi tým vysiela signál, že si nie je istý, či sú jeho služby dostatočne kvalitné. Nepriamo dáva najavo, že o sebe pochybuje. 

Ako si môže študent byť istý svojou investíciou do lekcií, ak lektor vysiela neisté signály? 

Ale platí to aj opačne. Čím profesionálnejšie pôsobíte, čím jasnejšie máte definované pravidlá a spôsob práce, tým serióznejších a motivovanejších klientov si budete do života priťahovať. A práve títo klienti vás budú ďalej odporúčať svojim známym. Cez poctivú prácu a kladné referencie si môžete vybudovať vysokokvalitnú, dlhodobú klientelu. Nezabudnite, že to, čo vyžarujete, si aj priťahujete.

Ďalšou, ale neposlednou rovinou tejto témy je hodnota vášho času. Lekcie cudzích jazykov nepatria k škálovateľnému biznisu, to znamená, že za deň viete odučiť len určité množstvo hodín a dokážete prijať len limitované množstvo klientov. Zrejme sa zhodneme na tom, že pre každého lektora je príjemné venovať energiu študentom, ktorí berú svoj sebarozvoj vážne. 

Seriózni študenti nemajú problém uhradiť prvú hodinu

To, že si študent rezervuje termín platenej hodiny a neskôr si u vás zakúpi kurz, je znakom toho, že to s učením myslí vážne. Je to prvý predpoklad toho, že je klient ochotný do svojho vzdelania investovať nielen financie, ale aj svoj čas a energiu.

Čo si myslíte vy? Poskytujete (alebo ste v minulosti poskytovali) prvú hodinu zadarmo? Prečo áno, prípadne prečo nie?


Ak Vás táto téma zaujala, určite sa vám bude páčiť aj tento článok.