V období, keď sa dni skracujú a vonku začína mrznúť, mám obľúbený rituál: dať si rande sama so sebou, ísť do Martinusu, kúpiť si diár na najbližší rok a trochu po-reflektovať pri cappuccine. Diáre si kupujem napriek tomu, že si prakticky celú agendu vediem virtuálne. Určité veci si jednoducho rada zapisujem klasicky perom na papier a to ani nehovorím o potešení, ktoré mi prináša pohľad na starobylý elegantný dizajn diárov PaperBlanks.

Mojím druhým rituálom je pripraviť si nástenku snov a plánov na najbližší kalendárny rok. Sny/plány zvyknem deliť do 4 kategórii: vzťahy, práca, cestovanie a materiálne túžby. Pri písaní tohto textu sa s úžasom a pokorou dívam na moju minuloročnú tabuľu. Poviem Ti úprimne, splnilo sa z nej všetko, niektoré veci dokonca vyšli ešte lepšie, ako som si predstavovala… A niektoré vyšli inak, ale tak to už býva. 🙂

Aby však bolo jasné, nebolo to „len tak“. Ľudia mi niekedy vravia: Kika, tebe sa tak darí… Ale vieš čo? 1. Často mi veci nevyjdú, sklamem sa a zažívam nepríjemné alebo stresujúce momenty. 2. Definovať a vizualizovať si sny vnímam len ako prvý krok, prvý výkop, prvé pohnutie šachovou figúrkou. Aj ten najlepší plán vždy ostane len plánom, pokiaľ po ňom nenasleduje akcia.

Verím, že tajomstvo úspechu spočíva v každodenných malých, trpezlivých krokoch a konzistentnej práci na tom, aby sa túžba stala realitou. Pre mňa bol rok 2022 riadny rock’n’roll. Z veľkej časti bol o práci a o výstupoch z komfortnej zóny. Bol o učení sa nových, často technických vecí, ktorým som sa doteraz úspešne vyhýbala, ale viem, že sú dôležité. Boli chvíle, keď som musela uprednostniť prácu alebo štúdium pred odpočinkom. Vďaka tomu však do mojich dní mohlo neskôr prísť viac spontánnosti, viac sebadôvery, viac času na stretnutia, chill a na relaxačné „pozeranie do blba“.

V porovnaní s rokom 2021 (podľa čínskeho kalenára to bol rok byvola, rok tvrdej práce :-)) som tento rok viac odpočívala. Najmä v lete. Zaujímavé na tom bolo, že som najskôr trochu bojovala s tým, že „môžem“ nerobiť nič. Moja myseľ nevedela spracovať, že nevyužívam každú voľnú chvíľu produktívne a niekedy ma prepadli výčitky svedomia z toho, že už nepracujem 12 hodín denne. Pritom pracovať tak veľa je neudržateľný nonsens.

Podľa popkultúry a memes sa zdá, že ľudia majú väčšinou opačný problém (prokrastinácia a neschopnosť sa prinútiť do práce). V každom prípade, výsledkom môjho letného relaxačného „experimentu“ je, že odpočívať je veľmi dôležité, ba priam nutné. Len vtedy, keď nie si pod tlakom k Tebe môžu prísť tie najlepšie nápady, len vtedy sa Ti vykryštalizujú myšlienky (© @takewayenglish) Napríklad, práve vďaka tomu, že som si dovolila odpočívať a netlačila som sa na seba, som prišla na nápad vytvoriť program Stratégia lektorskej značky, ktorý v týchto dňoch už pomáha aj iným lektorom nastaviť si svoj biznis model viac smart a strategicky.

Tento sumár píšem preto, lebo by som s Tebou rada zdieľala 2 lekcie, ktoré si odnášam z roku 2022: Prvá: ak máš stratégiu a si konzistentná v tom, čo robíš, si na najlepšej ceste k dobrému životu. A druhá: Aj keď máš stratégiu, nechaj si priestor pre spontánnosť. Nie si počítač. Nemusíš mať pod kontrolou 100% toho, čo robíš.

Možno už tušíš, na čo tým narážam. Akonáhle sa rozhodneš podnikateľsky rásť a vytvoriť napríklad digitálny produkt, skôr či neskôr zistíš, že predstava sa od reality v mnohom líši. Tvorba Ti zaberie viac času ako si si myslela, predaj nejde tak jednoducho, ako si dúfala. Musíš robiť veci a riešiť problémy, ktoré Ti dovtedy ani nenapadli. Niečo podobné sa môže stať, ak sa sťahuješ do cudzej krajiny a musíš zrazu venovať energiu rôznym byrokratickým záležitostiam a registrovať sa na úrady, o ktorých existencii si dovtedy ani netušila. Prežívaš kultúrne šoky, adaptuješ sa… a potom sa nachvíľu zastavíš a zistíš, že to je ono, to je život, ktorý sa deje, plynie, stále niečo riešiš, ale vlastne je to v pohode. Lebo život je kolobeh a nikdy nenastane moment, keď už bude všetko len perfektné a hotové. A toto si treba uvedomiť, podľa mňa by sa to malo učiť na školách, lebo je kopa ľudí, ktorí svoje šťastie odkladajú na moment v budúcnosti, ktorý nakoniec ani nikdy nepríde.

Myslím, že aby by sme boli vedeli, čo nás čaká, do mnohých vecí a projektov by sme sa nikdy ani nepustili. Ale to by bola škoda. Preto: Ak máš základnú predstavu toho, čo by si chcela (skúsiť) a aspoň tušíš, čo to môže obnášať, nadýchni sa a choď do toho. Prijmi fakt, že nemusíš (a nebudeš) mať pod kontrolou 100% vecí. Veľa vecí sa dá riešiť za pochodu, postupne, krok za krokom. Trénuj si svoju intuíciu. Verím, že Tvoj rok 2022 bol z veľkej časti presne taký, aký si si priala, že Tvoja snaha sa zužitkovala a teraz si už len budeš vychutnávať posledné dni a možno trochu reflektovať… A aký bude 2023? Opäť taký, aký si ho urobíš. Držím Ti palce.

Maj nádherné Vianoce a úspešný a udržateľný rok 2023, milá lektorka.

Tvoja Kika