O cenotvorbe jazykových lekcií sa toho už narozprávalo a popísalo toľko, že sa zdá, že teóriu každý ovláda. Napriek tomu sa pri konzultáciách s lektormi stretávam s tým, že im zdražovanie lekcií prináša stres a nepríjemné pocity. Možno to poznáš tiež: obavy, čo si tvoji študenti pomyslia, čo ak nebudú súhlasiť s vyššou cenou a nájdu si iného lektora… Proces zdražovania lekcií môže byť úplne v pohode, stačí, ak dodržíš 3 pravidlá:

  • vieš odhadnúť kedy a o koľko zdražiť
  • dáš študentom vedieť o zmene ceny milo a dostatočne vopred
  • nemeníš svoj cenník lekcií pričasto a chaoticky

Poďme si to rozobrať na drobné.

Krok 1: Odhadni správne, kedy, komu a o koľko zdražiť lekcie.

Prvé pravidlo zdražovania cien jazykových lekcií 1:1 je, že ceny je treba meniť priebežne a postupne, než skokovo. Ani tebe by sa v role študenta zrejme nepáčilo, ak by si za hodinu platila 20 eur a zrazu by lektor zvýšil sadzbu na 40. O koľko teda zdražovať? Záleží na viacerých faktoroch: na tom, aká bola tvoja východzia cena, ako dlho už v lektorstve pracuješ, ako sa posúva kvalita tvojej výuky, ako dlho už toho konkrétneho študenta učíš, aká je inflácia, atď. 

Vo všeobecnosti si myslím, že zdraženie individuálnych lekcií o 5-20% raz ročne je pre väčšinu študentov akceptovateľné. A prečo taký rozptyl? Ak si začínala ako študentka a výuka jazykov bola pre teba doteraz brigáda, pravdepodobne si bola spokojná, ak si za online hodinu zarobila 15-20 eur. Ak si už “zabehnutá”, lektorstvom sa živíš a cítiš, že sa kvalita tvojich služieb výrazne posunula, dostávaš pozitívnu spätnú väzbu, nemaj strach posunúť svoju cenu vyššie a zdražiť aj o tých 20%. A naopak, pokiaľ si už skúsená lektorka, máš nastavenú udržateľnú cenotvorbu, no nechceš trpieť infláciou, môžeš zdražiť napríklad o 5-10%. 

Je dobré mať prehľad, ako majú nastavené ceny tvoji kolegovia, ale ber to orientačne a vždy sa v týchto veciach rozhoduj podľa seba. Ako podnikatelia si určujeme cenu sami, nemusíme sa riadiť tabuľkovými platmi. Ak by ta o téme cenotvorby lekcií zaujímalo viac, vypočuj si túto epizódu podcastu Lepší lektor (odkaz).

Krok 2: Buď transparentná a dať študentom vedieť včas, že sa chystáš zdražiť.

Napriek tomu, že komunikácia o peniazoch nie je taká príjemná ako super pokec na konverzačnej lekcii, ty ako lektorka si v pozícii človeka, ktorý študentovi poskytuje službu a tým pádom je v tvojej zodpovednosti riešenie praktických otázok, medzi ktoré patrí aj zdražovanie lekcií. Mojou radou je: informuj svojich študentom o novej cene dostatočne vopred. Ja napríklad zvyknem mierne (nie skokovo) zdražovať ceny každoročne. Každému študentovi to dávam vedie zhruba 1-2 mesiace predtým, ako mu skončí predplatený balíček. Je dôležité, aby tvoji študenti neboli pod tlakom a aby si mohli v pohode premyslieť, či si u teba zakúpia ďalší za vyššiu cenu. Avizovať zdražovanie príliš vopred môže vyznievať trochu divne, prineskoré avízo zasa nezodpovedne. Či už sa rozhodneš urobiť to cez email, správu alebo priamo na hodine, vždy buď otvorená, vecná a stručná. Daj študentovi vedieť, odkedy bude platiť nový cenník, čo konkrétne to pre neho znamená a spýtaj sa, či je pre neho nová cena akceptovateľná.

Krok 3: Nerob zmeny vo svojom cenníku chaoticky a pričasto

Ak chceš vo svojom lektorskom podnikaní mať balans, nemala by si robiť zmeny vo svojej ponuke a cenníku príliš často, no zároveň nedopusti, aby si jedného študenta učila celé roky za rovnakú sadzbu. Je mnoho lektorov, ktorí majú jedného študenta aj 3-4 roky, za ten čas sa doba posunula, no tento študent stále platí rovnakú cenu ako v dobe, keď spolupráca začala. Vo všeobecnosti sa oplatí mať nastavenú cenotvorbu udržateľne a transparentne. Maj svoj aktuálny cenník verejný na svojom webe a nerob v ňom chaotické zmeny príliš často. Proces, kým sa v lektorstve dostaneš na stabilnú cenotvorbu, stabilný počet dlhodobých klientov a stabilné príjmy, môže však istú dobu trvať. Buď trpezlivá, pracuj sa sebe a snaž sa študentom poskytovať TOP kvalitu. Ak by sa Ti hodilo nastaviť si v tom systém, v programe Úspešný lektor venujem jeden celý modul práve cenotvorbe. Viac info nájdeš tu.

Zdražovať ceny služieb je normálne, preože vo výsledku z neho benefituje lektor aj študenti

Práve vďaka tomu, že si ceny lekcií nastavuješ udržateľne, môžeš vykonávať svoju prácu pokojne, kvalitne a si motivovaná pripravovať wow aktivity na hodiny. Ak Ti téma zdražovania prináša obavy, že študenti tvoje nové ceny odmietnu, rozumiem ti. Mnohí z nich sa stali tvojimi priateľmi, na lekciách je super nálada a možno ti príde blbé hovoriť s nimi o peniazoch. Predstav si ale, čo sa stane, ak svoje ceny dlhšiu dobu nezmeníš. Aký signál to bude vysielať o kvalite Tvojich služieb? Mnohí lektori považujú skromnosť za cnosť a službu študentom, no ja si myslím, že ak niekto ponúka služby 1:1 celé roky za rovnaké ceny, môže to vysielať aj negatívny signál: Tento lektor na sebe nepracuje? Kvalita jeho výuky sa časom nezlepšuje? Platí svoj nákup v supermarkete dobrým pocitom? Skromnosť je cnosť a tobôž nie v dobe inflácie. Na to, aby si bola dobrá lektorka, nemusíš zo svojho biznis modelu robiť Titanic.

Hodnota, ktorú tvoji študenti získavajú dnes, je totiž vyššia, ako bola na začiatku vašej spolupráce. Tvoje skúsenosti vo výuke sa stovkami odučených lekcií rozšírili, vytvorila si nové skvelé materiály, vycibrila si systém lekcií, atď. Naučila si sa používať nové programy, zakúpila ste si licencie na aplikácie, získala ste nové referencie a tvoja hodnota na trhu narástla. 

Len vtedy, ak bude tvoje lektorské podnikanie (aj) finačne rásť, budeš môcť študentom ponúkať dlhodobo TOP kvalitu, zlepšovať sa, vzdelávať sa, študentov príjemne prekvapovať a prinášať na hodiny wow aktivity. Študenti, ktorí skutočne ocenia kvalitu Tvojej práce, primerané zvýšenie ceny vždy akceptujú. Tak ako ty, keď si kupuješ službu či produkt, ktorý je pre Teba dôležitý a prinesie ti hodnotu.