Ako mať viac času (a neučiť od nevidím do nevidím)?

Poznáte to?

V hlave máte toľko nápadov a snov, ktoré len čakajú na svoju realizáciu… Najradšej by ste urobili všetko naraz, ale akosi na to neostáva čas a energia. Učíte 20 a viac lekcií týždenne, veľa času vám zaberú prípravy, komunikácia so študentami, faktúry, kontroly platieb. Máte lekcie od 8:00 do 20:00, avšak reálne odučíte denne priemerne 5 hodín a zvyšok dňa je len také zvláštne ničnerobenie, pretože v pauzách medzi lekciami sa stihnete možno najesť a vypiť si kávu. Áno, výhodou je, že medzi lekciami môžete robiť prípravy na iné hodiny… Ale nebolo by lepšie učiť od 8:00 do 15:00 a zvyšok času mať pre seba?

Možno máte plný kalendár a finančne ste na tom dobre, ale začína vám vadiť, že večery trávite na videohovore so študentom (hoci obľúbeným), namiesto pohody s vaším partnerom či deťmi. Alebo by ste chceli ísť cvičiť, prihlásiť sa na kurz maľovania,… alebo si len tak v pohode uvariť večeru a pozrieť seriál či webinár, či vyraziť si s priateľmi do mesta, ale nemôžete, lebo učíte. Spontánne si vyraziť večer s kamarátmi na pokec a prechádzku je bežná veci, žiaľ, pre mnohých lektorov science-fiction.

Vravíte si, že je v poriadku učiť dva dni v týždni do ôsmej večer a že radšej sa študentovi prispôsobíte, pretože sa to finančne oplatí (a už ste si zvykli na určitý mesačný príjem). Utešujete sa tým, že počas Vianoc budete mať 2-3 týždne voľno a počas leta to bude tiež voľnejšie, pretože študáci zrušia niektoré lekcie kvôli dovolenkám… Našli ste sa v tej situácii?

Ako teda mať viac času (a nestrádať finančne)?

Ak sa spoznávate v predošlých riadkoch, pozor na to, pretože takýto pracovný režim zvyšuje riziko straty motivácie a vyhorenia. Pokiaľ nezmeníte nič TERAZ, nezdravá pracovná doba sa s vami bude vliecť ešte mesiace. Z mesiacov budú roky a keď sa neskôr obzriete späť, možno vám príde ľúto, že ste stratili tak veľa času a pritom to mohlo ísť jednoduchšie.

Na sociálnych sieťach sa zdá, že niektorým lektorom sa darí pracovať s ľahkosťou a užívať si dni… Ako to robia?

V situáciach, ktoré opisujem v prvých odsekoch, som sa ocitla veľakrát. Ale až v momente, keď som svoje podnikanie vzala do vlastných rúk a začala lektorské podnikanie vnímať strategicky, sa veci pohli tým správnym smerom. Ukázalo sa, že je možné pracovať s úžasnými študentami, mať dosť peňazí aj voľného času. Svoje kompletné know-how s vami zdieľam v programe Úspešný lektor. Okrem iného sa v ňom dozviete:

  • ako podnikať udržateľne
  • ako zarábať viac peňazí a nemusieť učiť viac ako 20 hodín týždenne
  • ako mať viac voľného času
  • ako vytvoriť lovebrand

To, že niečo robí veľa lektorov, neznamená, že je to správne pre Vás

Medzi lektormi je bežné pracovať v nie bežných hodinách, účtovať si za lekcie podobné sumy, ako majú iní… a tak celkovo robiť veci podobne, ako všetci ostatní. Práve teraz je však čas, aby ste svojmu lektorskému podnikaniu nastavili stratégiu. To najlepšie, čo pre seba a svoju budúcnosť môžete urobiť, je prestať kopírovať iných a začať premýšľať nad cieľmi strategicky. Zvoľte si svoje krátkodobé, strednedobé a dlhodobé ciele. Každý z cieľov sa dá rozdeliť na menšie kroky a vo výsledku môžete váš čas využívať efektívnejšie. Vytvoriť si udržateľné podnikanie a zarábať veľa ako lektor je možné. Ak ste dostatočne odhodlaní, podarí sa to aj vám. 🙂

Kam ďalej?